Wpadka ABW. Przyglądamy się liście 46 placówek

Rzadko kiedy możemy zajrzeć za kulisy tajemnicą świata służb. Ujawnienie przez Agencję listy nieruchomości, daje nam do tego okazję.

Pełnostronnicowa wersja mapy

Przez lata, opinii publicznej znane były jedynie delegatury Agencji. Na podstawie informacji prasowych spekulowano na temat istnienia kilku innych miejsc. Największa zmiana w tym temacie zaszła we wrześniu 2020 roku. Stało się to w banalnych okolicznościach, w ramach ogłoszonego przez Agencję przetargu na prąd. Materiały zawierające wykaz 46 nieruchomości były dostępne na stronie Biuletynu Informacji Publicznej przez ponad tydzień. W zakładce ABW. Mógł je pobrać każdy, kto co parę dni sprawdza nowe oferty przetargowe Agencji. ABW nie przyznało się do błędu. Po opisaniu tej sytuacji podmieniło jednak dokumenty na odpowiedniki bez szczegółów. Dlatego oryginalny plik przetargowy nie jest już dostępny na stronie BIP, ale można go pobrać tutaj. Poniżej ten sam dokument w postaci jpg.

Na podstawie tej listy powstała widoczna na początku mapa. Sam przetarg opisałem już wcześniej.

Na liście znajdziemy przykrywkowe „Instytut Badań Spedycji i Logistyki” i „Jednostkę Wojskową nr 1944„, które są tak naprawdę obiektami ABW.

Radiokontrwywiad ABW
Stacja Radiokontrwywiadu ABW w Miłocinie

W dokumentach odkryjemy siedzibę radiokontrwywiadu na Żuławach Wiślanych. Okazałą willę w Zakopanem niedaleko Krupówek, gdzie wzniesiono niejeden toast. Przeczytamy o kompleksie wypoczynkowym w Zielonej Górze i pensjonatach dla zaufanych funkcjonariuszy, koło Olsztyna i Warszawy.

Lokalna placówka Agencji. Tu powstaje beton. ABW Bydgoszcz. Google Street

Są tam też stricte techniczne obiekty, laboratorium kryminalistyczne, centra łączności i parki motoryzacyjne.

przykrywki ABW
Legendowanie ABW w Warszawie
Rolety na Krupówkach. ABW Zakopane. Google Street.

Ponadto szereg budynków mieszczących departamenty administracyjne jak i te obsługujące prowadzone postępowania. Aż strach pomyśleć, że do pozyskania tych wszystkich danych wystarczył dostęp do internetu. Przy tak skutecznych służbach nie dziwi, że porwany niedawno przez Białorusinów Roman Protasiewicz pomimo starań nie dostał w Polsce azylu. Dlatego był zmuszony do zamieszkania w Wilnie. Nawet nie potrafią przypilnować jednej osoby. Jak zwykle niczyja wina. Agencja podtrzymuje swoją starą tradycję. Oficjalnie, przez ostatnie 20 lat nie popełniła żadnego błędu.

Tu Wisła, tu Wisła, jak mnie słychać? ABW Biała Podlaska. Google Street.
ABW Katowice. Google Street.
Tu palono dokumenty jeszcze w 1989. ABW Gorzów Wielkopolski. Google Street.

Jak widać, ABW jest sporą organizacją. Lista nie zawiera, wbrew temu co twierdzą niektórzy komentatorzy, tajemnic istotnych dla działań operacyjnych. Budynki operacyjne są legalizowane na spółki zewnętrzne i nie trafią do przetargu na stronie BIP. Nawet w wyniku pomyłki. Na pewno jednak na skutek tej publikacji uchylimy rąbka tajemnicy jaka otacza ABW.

Po robocie czas na grilla i wspominki o pozyskiwaniu tajnych materiałów. ABW Zielona Góra. Google Street

4 thoughts on “Wpadka ABW. Przyglądamy się liście 46 placówek

  1. Tak jak autor pisze , najważniejsze budynki czy samochody są rejestrowane na dane legalizacyjne i do nich na całe szczęście nie ma dostępu. Chociaż może komuś znowu przez przypadek uda się umieścić niepotrzebne dane w internetach jak np listę osób które posiadają dane legalizacyjne w służbach … Mamy zdolnych ludzi 🙂 time will show 😎

Dodaj komentarz