służby i obywatel

służby specjalne i obywatele

Dzięki dokumentom z Sejmu poznamy adres szkoły wywiadu wojskowego

4

Sięgając po publicznie dostępne dokumenty, takie jak odpowiedź na interpelację poselską, akta IPN, przetargi, a nawet przeglądając wystawiane przez pracowników SWW aukcje Allegro, można ustalić nie tylko historię ale i adres Centrum Kształcenia Służby Wywiadu Wojskowego. Znajduje się on w Janówku Pierwszym przy ulicy Nowodworskiej 1.

O początkach tego obiektu przeczytamy w aktach IPN. Powstawał w latach 1979-86. Został wybudowany przez oddział budowlano-remontowy z Nowego Dworu Mazowieckiego i był jak na owe czasy nowoczesny i bogato wyposażony. Stał się dla wywiadu wojskowego tym czym dla cywilnego są Kiejkuty. Budowę wizytował m.in. PRL-owski Szef MON generał Florian Siwicki. Po ukończeniu prac przeniesiono tam z Warszawy Ośrodek Szkolenia Zarządu II Sztabu Generalnego(wywiad wojskowy) i Centrum Szkolenia Wojskowej Służby Zagranicznej JW 2000(m.in. attaché obrony). Obiekt uzyskał numer 4088. Organizowano tu kursy zarówno dla pracowników wywiadu jak i wojskowych wysyłanych do pracy w ambasadach na quasi-wywiadowczych stanowiskach attaché obrony. Wojskowy kontrwywiad, WSW, do 1990 roku szkolił się w Mińsku Mazowieckim, za WSI przez jakiś czas w Janówku, a obecnie jako SKW w Skierniewicach.

Wycinek z akt IPN informujący o przenosinach do Janówka
W IPN znajdziemy też informacje o prowadzonych w Janówku kursach. W tym o zdobywaniu doświadczenia w trakcie „szpiegowania” jednostek WP.
Zgodnie z aktami IPN obiekt przyjął numer 4088

Obiekt dalej pełni podobną funkcję. Zmieniały się tylko nazwy. Po likwidacji Zarządu II SG trafił do Wojskowych Służb Informacyjnych. Z kolei po rozwiązaniu WSI w 2006, jako Centrum Kształcenia Służby Wywiadu Wojskowego do nowo utworzonej SWW. Obok terenu ośrodka w latach 80 wybudowano osiedle dla pracowników. I to wykup mieszkań na tym osiedlu stał się przedmiotem interpelacji, w której precyzyjnie wskazano umiejscowienie ośrodka.

Interpelacja opisująca położenie obiektu SWW
Również przetargi wskazują, że obiekt w Janówku należy do SWW

Zgodnie z interpelacją bloki przy Nowodworskiej 3, 5, 7, i 9 w Janówku Pierwszym sąsiadują z nieruchomością zarządzaną przez SWW. Poniżej zaznaczony na niebiesko teren szkoły SWW. Opisane bloki znajdują się we wcięciu u góry po lewej.

Teren SWW w Janówku. Mapka z Geoportalu.

To co wyróżnia obiekt to spore podziemia, z własnym agregatem, oczyszczalnią i systemem filtracyjnym. W przypadku wojny spodziewano się ataku na to miejsce i to w schronach ratunku mieli szukać kursanci i pracownicy. Zresztą po sąsiedzku, po drugiej stronie ulicy, znajduje się duży węzeł łączności WP „pajęczarze”, który był i jest ważnym celem na liście ewentualnego agresora. Wiadomo, że w latach 80 pełnił on funkcję centrum łączności Zarządu II. Dziś część tych zadań została przeniesiona do obiektu SWW w Chotomowie.

Patronem szkoły jest historyczna postać ppłk. Mariana Chodackiego, który odznaczył się prowadząc wymierzoną w Niemców działalność wywiadowczą w Wolnym Mieście Gdańsku.

Rzut z satelity na szkołę SWW w Janówku Pierwszym. Źródło Google Earth, Maxar Technologies

W Janówku odbywają się kursy specjalne dla adeptów wywiadu wojskowego. Mają oni do dyspozycji sporą bazę hotelową, sale wykładowe, a także niewielki teren sportowy. Obiekt znajduje się w dogodnym miejscu. Jest stąd blisko do licznych ośrodków, m.in. do Centrum Szkolenia Łączności w Zegrzu. To istotne, bo na szkolenia składa się też wiele całodniowych wyjazdów. Na raz kursy odbywa tu nawet kilkudziesięciu funkcjonariuszy SWW. Dominują przyszli pracownicy pionu analitycznego, ale szkolą się tu też funkcjonariusze wyznaczeni do udziału w misjach za granicami kraju.

Obiekt sąsiaduje z osiedlem przy Nowodworskiej, gdzie sądząc chociażby po aukcjach internetowych, na których lekkomyślnie wystawiane są pamiątkowe medale SWW, dalej mieszka wielu pracowników wywiadu.

Jeśli interesuje Cię praca w SWW, złożyłeś papiery w naborze, może rozmawiałeś już z kimś na miejscu przy Niepodległości to zapewne poznasz to miejsce. Z jednym wyjątkiem. Osoby wyznaczone do pracy agenturalnej za granicą często trafiają nie do Janówka a do Kiejkut. Co pokazuje, że kursy dla wywiadu agenturalnego nie są tu dominujące. Z tą kategorią osób zwykle kontaktuje się samo SWW. Wybierając ich np. wśród wyróżniających się wojskowych.

W Janówku powstawała i zapewne dalej powstaje bogata literatura. Mamy dostęp do przykładów z okresu PRL. Opisywano historyczne siatki wywiadowcze ale też praktyczne zagadnienia dotyczące tworzenia kanałów łączności, rozpoznania i prowadzenia agentury.

Zdjęcie tytułowe link Google Maps

Link do obrazu satelitarnego Here

User Image

Zbyszek

4 komentarze

Skomentuj


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.