Człowiek z miasta

Czasami w trakcie zbierania materiałów dzieją się dziwne rzeczy. Tak jak w czasie mojej wizyty przy ulicy Samochodowej 5 w Warszawie. To jedna z siedzib ABW, która okazuje się bardziej ruchliwym miejscem niż sama Centrala Agencji przy Rakowieckiej. W trakcie robienia zdjęć do bloga, zarejestrowałem rozmowę z jednym z pracowników, który wyjeżdżał z terenu ABW. Funkcjonariusz zatrzymuje wóz, podchodzi do mnie i próbuje zmusić do skasowania zdjęć z aparatu. Film pochodzi z dodatkowej niewielkiej kamery, noszonej w ramach BHP na ubraniu. Stąd jakość. Nagranie pochodzi z 21 grudnia 2021 roku, widać na nim nieprzestawioną datę fabryczną z 2019(nie spodziewałem się, że będę jej używał).

Funkcjonariusz, który podjął rozmowę prowadził pojazd ABW. Jest to osoba z filmu z charakterystyczną żółtą naszywką na rękawie kurtki.

Bohater nagrania przedstawia się jako człowiek z miasta. Początkowo utrzymuje, że tylko tędy przechodził. Potem twierdzi, że czekał na kogoś i nic go z Agencją nie łączy. Jednocześnie chce żebym skasował jego zdjęcie, na którym wyjeżdża autem służbowym z terenu Agencji, w towarzystwie funkcjonariusza ABW.

Z oczywistych względów twarze są zasłonięte. Ale widać tą samą naszywkę co u osoby na filmie.

Film kończy się gdy z budynku wychodzi jego dłużej nie widziany znajomy i zaczynają się witać. Ponieważ znajdowałem się obok niego to wychodzący i mnie wziął za człowieka z miasta. Zakończyło się to przybiciem słonika. Rozładowuje to sytuację a Pan odjeżdża należącym do ABW Hyundaiem Tucsonem. Co można sprawdzić dzięki luce w UFG. Dziwi mnie, że potrafi to jeszcze kogoś z ABW zaskoczyć.

Człowiek z miasta zaczyna rozmowę od próby przestraszenia rozmówcy. W swoją wypowiedź wielokrotnie wplata pytanie „Rozumiesz?”. Oczywiście jakiekolwiek potwierdzenie oznaczałoby, że zaczynamy przyjmować punkt widzenia rozmówcy. W innych okolicznościach to pewnie działa. Może faktycznie w jego opowieści zgadza się to, że był tu tylko z wizytą i nie uważa się za funkcjonariusza publicznego.

Rozmowa pod siedzibą ABW przy ulicy Samochodowej w Warszawie 21-12-2021

Co do samej Samochodowej to ewidentnie hub logistyki. Wyjątkowo ruchliwe miejsce. Bardziej niż Rakowiecka, przy której jak wiemy urzęduje m.in. Departament Postępowań Karnych, Gabinet Szefa, Biuro Kadr, Audyt, Biuro Finansów czy Centrum Antyterrorystyczne (CAT). Być może lokuje to Departament Kontrwywiadu, z którego wywodzi się CAT, w ostatnim z dużych budynków ABW w Warszawie, przy ulicy Podchorążych.

8 thoughts on “Człowiek z miasta

  1. Powiedziałbym żeby spierdalał. Nie ważne czy funkcjonariusz czy osoba postronna. Mówienie „jestem z miasta” to twierdzenie że jest się gangsterem.

  2. „Człowiek z miasta” = z Pruszkowa…? LOL! Czy ci ludzie przechodzą jakieś szkolenia?Amatorka! Facet byłby bardziej „zanonimizowany” gdyby spokojnie wyjechał i sobie pojechał niż wchodził w bezsensowną interakcję! Poza tym co do tych „zakamuflowanych tajnych budyneczków” tej i innych służb – dla średnio obeznanych Kowalskich na kilometr wali służbami, LOL! Dodatkowo np. na geoportalu można ocenić charakter takiej nieruchomości – działki wyczyszczone są z infrastruktury technicznej podziemnej – miejscówka przy Samochodowej doskonale to pokazuje!

    1. bo w 99% przypadków to zadziała na mało zorientowanego w prawie człowieka, a fakty są takie że z miejsca publicznego można nagrywać i fotografować wszystko to co się widzi włącznie z ludźmi – jedyny problem jaki może być to przy ewentualnej publikacji bo nie zawsze wchodzi w grę np wyjątek dziennikarski

  3. „[…]miejscówka przy Samochodowej doskonale to pokazuje![…]” Dokładnie tak! Im bardziej się kamufluja, tym bardziej są widoczni.

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.