służby i obywatel

służby specjalne i obywatele

Centrum Nadawcze SWW w Chotomowie

0

Centrum Nadawcze SWW w Chotomowie – położone przy ulicy Ojca Augustyna Kordeckiego w Chotomowie pole antenowe, pełni rolę głównego węzła łączności radiowej Służby Wywiadu Wojskowego. Służy do komunikacji między Centrum Radiowym a innymi użytkownikami pasma1. Obok Centrum Kształcenia w Janówku Pierwszym i Centrali przy Al. Niepodległości w Warszawie, jest jednym z zaledwie trzech publicznie znanych obiektów SWW.

Historia Centrum Nadawczego w Chotomowie sięga końca lat 60. Od początku związane było z wywiadem wojskowym. Podlegało Zarządowi II Sztabu Generalnego, następnie Wojskowym Służbom Informacyjnym a po ich rozwiązaniu pozostaje w zarządzie Służby Wywiadu Wojskowego. Rola obiektu w Chotomowie znacząco wzrosła po 2017 roku, kiedy dokonano dużej modernizacji, podnosząc liczbę anten z dwóch do pięciu. Do tego czasu główny węzeł łączności wywiadu wojskowego znajdował się w Janówku Pierwszym2, naprzeciwko Centrum Szkoleniowego SWW.

Na terenie znajdują się cztery 25 metrowe anteny kierunkowe LPH-24 i jedna CMV330/41. Anteny LPH-24 pracują w paśmie 4-30 MHz a CMV330/4 w 3-30 MHz1. Za wyprodukowanie i instalację anten odpowiadała firma Antenna Products z Teksasu5. Dzięki parametrom i specyfice fal krótkich, stacja pozwala na komunikację z misjami wojskowymi i pracującymi w charakterze attache funkcjonariuszami SWW, na całym świecie.

To prawdopodobnie stąd nadawany jest sygnał związanych z wywiadem wojskowym polskich stacji numerycznych E11(english) Oblique i S11a(slavian)6. Wskazują na to pomiary wykonane przez krótkofalowców. Sygnał E11 i S11a składa się z ciągu odczytywanych cyfr, przerywanych komunikatem Oblique7. Od tego charakterystycznego przerywnika pochodzi zwyczajowa nazwa stacji.


Centrum Nadawcze kilkukrotnie stawało się obiektem kontrowersji. Po raz pierwszy w czasie protestów8 związanych z planowaną modernizacją9. Opóźniły one jej wykonanie o kilka lat, do 2017 roku10. Po raz drugi w 2022 roku na skutek ujawnionych błędów w ochronie obiektu. Osobie z zewnątrz udało się w odstępie kilku tygodni, za zgodą strażników, dwukrotnie wejść do środka i za każdym razem wykonać serię zdjęć11 12. Centrum nadawcze SWW zostało ponownie opisane w 2024 roku, gdy okazało się, że jego dokładne plany można pobrać z urzędu, podobnie jak ma to miejsce w przypadku cywilnych stacji bazowych telefonii komórkowej13.

Przypisy:

 1. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ↩︎
 2. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej ↩︎
 3. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ↩︎
 4. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie, Raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko ↩︎
 5. Antenna Products ↩︎
 6. Priyom.org, Polish 11 ↩︎
 7. YouTube, E11 'Oblique’ Numbers Station, reception in Sofia, Bulgaria ↩︎
 8. Boją się radarów – Gazeta Powiatowa ↩︎
 9. Nie chcemy wojskowych anten w Chotomowie! ↩︎
 10. Zawiadomienie, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska 2017 ↩︎
 11. Grupa Wirtualna Polska, Wywiad wojskowy ściga blogera. Za własną pomyłkę ↩︎
 12. Wyborcza.pl, Na teren tajnego ośrodka wywiadu można było wejść z ulicy. Wystarczyło zadzwonić domofonem ↩︎
 13. Grupa Wirtualna Polska, Każdy może poznać plany wojskowe? Generał wskazuje, kto jest winny ↩︎
User Image

Zbyszek

Bądź pierwszy

Skomentuj


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.