służby i obywatel

służby specjalne i obywatele

Kilka mniej znanych obiektów SKW

2

Wśród podanych przez samą Służbę Kontrwywiadu Wojskowego obiektów są też szerzej nie znane placówki w Gdyni, Sękocinach, Skierniewicach i Sopocie.

Ośrodek łączności i szkolenia SKW w Skierniewicach

Najważniejszym z nich jest bez wątpienia, położony przy ul. Jana Kilińskiego 27 w Skierniewicach, ośrodek szkoleniowy SKW. Jego rola i umiejscowienie nie jest już tajemnicą. Plan budowy szkoły, w oparciu o teren zwolniony przez przeniesiony finalnie do Lidzbarka Warmińskiego 9. Pułk Rozpoznania Radiowego, opisano w interpelacji już w 2012. Jednocześnie informowano o zamknięciu dotychczasowego ośrodka szkoleniowego w Wildze.

Fragment interpelacji z 2012 informującej o planach SKW

Po przejęciu miejsca przez SKW pojawiły się tu terminale satelitarne. Informowała o tym lokalna prasa. – Sprawa jest najwyższej wagi i tylko to mogę powiedzieć na temat nowych anten w Skierniewicach – informował jeszcze w 2010 pułkownik Wiesław Grzegorzewski, dyrektor departamentu informacyjnego MON w Warszawie.

Skierniewice jednostka łączności i szkoła SKW. Google Earth

Obecne instalacje służą do dalekosiężnej komunikacji przy użyciu szyfrowanych łącz satelitarnych. Powstały z myślą o udziale w misjach daleko poza terytorium Polski. Podobnych anten próżno szukać np. przy Koszykowej. Mogą więc służyć całemu SKW.

Ośrodek szkoleniowo konferencyjny SKW w Sopocie

Ośrodek SKW w Sopocie. Google Street View

Były ośrodek WSI w Sopocie przy Sępiej 5 i 7. Został opisany w interpelacji poselskiej. Zgodnie z nią jest przeznaczany na cele szkoleniowe oraz prowadzenie narad i odpraw przed trójmiejskimi misjami wojskowej kontry. Z dokumentu wiemy nawet, że ma tu się przewijać między 100 a 200 osób rocznie. Adres znamy między innymi z tego przetargu.

Fragment odpowiedzi na interpelację numer 14074

Z innego przetargu dowiemy się, że przynajmniej jeszcze do niedawna obiekt ochraniała prywatna firma. Ale w odróżnieniu do Inspektoratu w Gdyni, gdzie uzbrojony pracownik miał być obecny cały czas, tu miała pojawiać się wyłącznie załoga interwencyjna.

Można tu przyjemnie spędzić czas, zdobywając jednocześnie wiedzę potrzebną w pracy kontrwywiadowczej.

Ośrodek SKW w Sopocie. Google Street View

Obiekt SKW w Sękocinie Starym

To miejsce zostało stworzone do prowadzenia szkoleń i rozmów w luksusowych warunkach. Być może to miejsce odwiedzają ważni goście SKW. Znajduje się tu basen, teren spacerowy i niewielka baza hotelowa. Obiekt mieści się w Sękocinie Starym, Braci Leśnej obok numeru 3.

SKW Sękocin Stary. Maxar Technologies

Ciekawe, że 2 km obok, w Magdalence przy Granicznej 5, leży podobna posiadłość ABW. O samym basenie wiemy z przetargu na jego obsługę techniczną.

Willa SKW w Gdyni

Wyłącznie do wypoczynku służy za to zapewne willa SKW w Gdyni przy Szturmanów 26. Kilka przestronnych apartamentów w sam raz na dwutygodniowe wczasy nad morzem. 10 minut spacerem nad morze.

Willa SKW w Gdyni. Google Street View

Jak widzimy SKW ma sporo miejsce gdzie można łączyć naukę z wypoczynkiem.

User Image

Zbyszek

2 komentarze

Skomentuj


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.